Proč mnoho majitelů úspěšných a prosperujících firem začne uvažovat o jejich prodeji?  Protože člověk není nesmrtelný a nemůže vést společnost navždy. Existují pouze dvě cesty – prodej nebo předání firmy mladší generaci. Zástupci zmíněné mladé generace však často o společnost nejeví zájem. O tom, proč tomu tak je, jsme psali zde.

Pokud vybudujete úspěšnou firmu, je potřeba přistupovat k ní racionálně, i přestože jste se společností spjati a je to vaše dítě. Pokusme se na tuto metaforu podívat optikou reálného života – pokud se učiníte pro své dítě nepostradatelným, tedy na vás absolutně závislým, jak si povede v reálném životě? A především, jakou bude mít, ve vztahu ke svému okolí, hodnotu? 

Majitelé či spolumajitelé firem se často plně ztotožňují se svou společností. Nedelegují, jsou pro ni, doslova a do písmene, nepostradatelní. Co to v praxi znamená? Že bez nich má společnost velmi nízkou hodnotu. 

Opouštět vybudovanou firmu vlastním dlouholetým úsilím nebývá jednoduchým krokem. Pokud není vhodný dědic, který by vedení společnosti převzal, je třeba být připraven na výhodnou nabídku. A až přijde, tak ji přijmout. Ne s nostalgií a smutkem, ale s pozitivním výhledem do budoucna.

Plánujte. A mějte z toho radost

Prodej firmy nebo podílu ve firmě je novým startem do života. Můžete si plnit přání, sny nebo se pustit do úplně nového projektu. Nikdy není pozdě začít. A navíc tento „druhý start“ je od toho prvního diametrálně odlišný. Proč? Pojďme si to shrnout:

  1. Máte zkušenosti k nezaplacení.
  2. V dalším podnikatelském záměru se poučíte ze svých předchozích chyb, využijete bohaté zkušenosti a znalosti z praxe.
  3. Získáte kapitál, který můžete dále investovat.
  4. Můžete vytáhnout a realizovat nápady schované „v šuplíku“.
  5. Nastavíte si ve svém projektu vše dle svých představ.
  6. Pokud jste firmu či podíl zdědili, ale nechtěli jste v rodinném podniku pokračovat, nemějte výčitky – v rodinné tradici a profesi pokračujete – jste podnikatel! A pokud budete úspěšný podnikatel a finance z rodinného podniku vložené do vašeho vlastního podnikání svým úsilím zhodnotíte, budete cestu svých rodičů kopírovat přesně.

Inspirujte se příběhy našich klientů

V praxi jsme už několikrát byli svědky toho, že prodejem firmy či podílu v ní život nekončí, ale začíná. Jedni z našich klientů zdědili minoritní podíl v rodinné firmě. Rozhodli se ho prodat a jít svou cestou – vztahy ve firmě byly složité, a i když jeden z bratrů v otcově podnikání pokračovat chtěl, atmosféra byla tak napjatá, že od svého záměru upustil. Dnes má penzion na horách, který obhospodařuje se svou ženou. Před Covidem uvažovali o nákupu dalších nemovitostí. S tím jim pomáhal jeho bratr, který se stal velmi úspěšným developerem. Jak je vidno na těchto příkladech, jablko nepadá daleko od stromu. Otec zmíněných bratrů byl úspěšný podnikatel – a oba synové pokračují v jeho odkazu, byť každý po svém. 

Další z našich klientů se rozhodl, že bude cestovat a na cestách třeba potká inspiraci, co dál se svým životem. Jeho otec ho často bral na obchodní cesty, díky tomu se výborně naučil několika světovými jazyky. Díky absenci jazykových bariér začal z cest točit videa, získal na internetu mnoho fanoušků a základě toho ho oslovila produkční společnost ke spolupráci. Zmíněná společnost byla shodou náhod na prodej a náš klient do ní investoval, stal se spoluvlastníkem a dnes se věnuje své vášni, o které ani netušil že ji má.

A co plánujete se svým životem vy?