Dva bratři společně zdědili podíl ve firmě. Jednalo se o minoritní podíl ve firmě zaměřené na montáže pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Podíl byl na trhu těžko likvidní, bratři nechtěli prodat podíl majoritnímu vlastníkovi pod cenou, už z principu. Jak z kola ven?

Nejen hrdinové našeho příběhu, ale i firma s obratem v řádech stovek milionů a téměř 200 zaměstnanci se postupem času dostala do patové situace. Vnitřní neshody se dříve čí později zákonitě projeví na chodu firmy, motivaci zaměstnanců a pro firmu může být takto dlouho neřešená situace vážnou hrozbou.

Neshody mezi akcionáři se vlekly leta, minoritáři měli pouze omezené informace o chodu firmy. Není tedy divu, že v pokračování společného podnikání nespatřovali dále smysl. Vzhledem k tomu, že na českém trhu nejsou investice do minoritních podílů ve společnostech běžnou praxí, nebylo jednoduché sehnat kupujícího.

Každá situace má své řešení

Do společnosti jsme vstoupili jako mediátor a edukovaný investor. Podíl ve firmě jsme odkoupili za adekvátní částku transparentně vypočítanou zkušeným externím odhadcem. Oba vlastníci se osvobodili od firmy, která byla doslova bitevním polem a v klidu a s finančním zázemím založili vlastní podnikání, každý podle svých představ.

Jeden z bratrů dnes vede penzion a druhý se věnuje svému koníčku – architektuře, a to sice z byznysového pohledu – je dnes velmi úspěšným developerem.

 

__Mohlo by vás také zajímat…

Kde sehnat kapitál na překlenutí stávající situace či rozvoj podnikání?

Kde sehnat kapitál na překlenutí stávající situace či rozvoj podnikání?

Firmám v důsledku pandemie spojené se šířením COVID – 19 docházejí finanční rezervy. Ty měly společnosti vyčleněné buď jako rezervu pro případ krize, nebo jako prostředky na další rozvoj. Firmy se potýkají s dlouhými splatnostmi faktur a mnohdy navíc i s nejistým výsledkem. Jak tedy sehnat peníze na překlenutí stávající pandemické situace, nebo rozvoj podnikání?

číst více
Kdo prodává minoritní podíl?

Kdo prodává minoritní podíl?

Důvody k odprodeji minoritního podílu ve společnosti jsou různé. Jaká je jejich nejčastější motivace k prodeji a proč se pro odprodej podílu rozhodli? A co odprodej podílu jejich majitelům přináší? Přečtěte si na našem webu.

číst více
Vztahy majoritních a minoritních vlastníků

Vztahy majoritních a minoritních vlastníků

Vztahy ve firmě jsou stěžejní pro její fungování. Každá firma má svou hierarchickou strukturu, na jejímž vrcholu jsou majitelé společnosti. Čím je vlastnická struktura roztříštěnější, tím jsou vztahy a jejich udržování složitější. Jaké jsou vztahy minoritních a majoritních vlastníků? V Čechách velmi specifické.

číst více

Uvažujete v souvislosti s aktuální situací o odprodeji firmy či firemního podílu? Investujeme do českých podniků, protože v české podnikání věříme. Kontaktujte nás. Českým firmám rozumíme.