Dva bratři společně zdědili podíl ve firmě. Jednalo se o minoritní podíl ve firmě zaměřené na montáže pro automobilový a elektrotechnický průmysl. Podíl byl na trhu těžko likvidní, bratři nechtěli prodat podíl majoritnímu vlastníkovi pod cenou, už z principu. Jak z kola ven?

Nejen hrdinové našeho příběhu, ale i firma s obratem v řádech stovek milionů a téměř 200 zaměstnanci se postupem času dostala do patové situace. Vnitřní neshody se dříve čí později zákonitě projeví na chodu firmy, motivaci zaměstnanců a pro firmu může být takto dlouho neřešená situace vážnou hrozbou.

Neshody mezi akcionáři se vlekly leta, minoritáři měli pouze omezené informace o chodu firmy. Není tedy divu, že v pokračování společného podnikání nespatřovali dále smysl. Vzhledem k tomu, že na českém trhu nejsou investice do minoritních podílů ve společnostech běžnou praxí, nebylo jednoduché sehnat kupujícího.

Každá situace má své řešení

Do společnosti jsme vstoupili jako mediátor a edukovaný investor. Podíl ve firmě jsme odkoupili za adekvátní částku transparentně vypočítanou zkušeným externím odhadcem. Oba vlastníci se osvobodili od firmy, která byla doslova bitevním polem a v klidu a s finančním zázemím založili vlastní podnikání, každý podle svých představ.

Jeden z bratrů dnes vede penzion a druhý se věnuje svému koníčku – architektuře, a to sice z byznysového pohledu – je dnes velmi úspěšným developerem.

 

__Mohlo by vás také zajímat…

Líbil se Vám článek?

Přidejte se k odběru novinek.

Zorientujte se ve světě minoritních podílů

Zorientujte se ve světě minoritních podílů

Co je to minoritní podíl? A co přesně znamená být vlastníkem minoritního, neboli menšinového podílu ve firmě? Jaká máte jako minoritář práva? To se dozvíte v následujícím článku. Minoritní podíl Slovo „minoritní“ má původ v latinském „minor“ (malý,...

číst více
Návrat českých firem do českých rukou? Doba je tomu nakloněna

Návrat českých firem do českých rukou? Doba je tomu nakloněna

Investiční aktivita zahraničních společností a investičních fondů se naopak snižuje. Česko je pro ně s deseti miliony obyvatel malý trh. Původní zahraniční investoři se z českého trhu stahují a minoritní podíly prodávají. Právě to je příležitostí pro české investory – mohou české firmy vrátit zpět do českých rukou.

číst více

Uvažujete v souvislosti s aktuální situací o odprodeji firmy či firemního podílu? Investujeme do českých podniků, protože v české podnikání věříme. Kontaktujte nás. Českým firmám rozumíme.